TÜRKİYE’DE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

TÜRKİYE’DE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İşin resmiyetinde iş sağlığı ve güvenliği; “işyerlerini işin yürütümü nedeniyle oluşan tehlikelerden uzaklaştırmak ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan arındırarak, daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistemli çalışmalar” olarak tanımlanır. Ancak iş gerçeğe geldiğinde bu tanım ortadan kalkar ve iş sağlığı ve güvenliği bir prosedür çalışması, bir zorunluluk ve külfet olarak görülür. Bunun en büyük nedeni henüz oturmamış iş güvenliği kültürü ve sürekli ertelenen ve denetimi tam olarak gerçekleştirilemeyen yasalar olarak karşımıza çıkar.

Bu kültürü oturtmak için öncelikle iş sağlığı ve güvenliğinin gerçek anlamda ne olduğunu ve bizlere ne gibi faydalar sağladığını ortaya koymamız lazım. İş sağlığı ve güvenliği işveren için bir maliyet unsurudur algısını kırmalı aksine bir verimlilik unsuru olduğunu anlatmamız gereklidir. İş sağlığı ve güvenliğinin temel 3 amacı vardır. Çalışanları korumak, üretim güvenliğini sağlamak ve işletme güvenliğini sağlamak. Bu 3 temel amaca bakıldığında bunların layıkıyla yerine getirilmesi ile hem insan sağlığı korunmuş olup ahlaki ve insani görev yerine getirilmiş olur hem de işletmeyi maddi bir yükümlülükten ve cezadan kurtarmış oluruz. Aynı şekilde üretim ve işletmenin korunması ve devamlılığının sağlanması da işveren için bir fayda unsuru olarak göze çarpar.

Ülkemizde önümüzdeki süreçlerde bu kültür muhakkak oturacak ve iş sağlığı ve güvenliğine gereken önem verilecektir. Temennimiz bu sürecin mümkün olduğunca az kayıplarla atlatılması ve biran önce toplumumuzun bu bilince ulaşmasıdır.

Yorumlar (0)

Yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yaz