OSGB'LERİN GELECEĞİ

OSGB'LERİN GELECEĞİ

 

       İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte yeni bir iş alanı olarak OSGB ( Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) büyük bir umut olarak hayatımıza girdi.Hiçbir sektörde eşi benzeri olmayacak şekilde bir büyüme gerçekleşti. Öyle ki bu büyümemizin zararlarını firmalar, uzmanlar fazlasıyla gördü. Bu kadar çok Osgb olmasına rağmen kazalarda azalma olmaması da cabası…

Büyük cezalarla korkutma, en ucuza çalışma yöntemi ve tecrübesiz uzmanlarla sektörü kendi içinde baltalayan bir topluluk haline dönüşen bir sektör haline geldi.                                                                             Bunlar içerisinde zincir Osgb’ler de  kontrolsüz  büyümenin sektöre verdiği zararı görmezden gelemeyiz . Tekstilden inşaata,  imalattan  sağlık sektörüne, kadar bir çok kurumsal firma insan kaynakları OSGB ‘ler ile çalışmanın anlamsız olduğunu savunuyor.                                                                                                        

Gel  gelelim Osgb’lerin  bu günü ve yarınında  ne gibi gelişmeler yaşanacak? Önümüzdeki beş yıl içerisinde asıl amacına uygun Osgb’lerin ayakta kalabilecek mi?

Özellikle 50 ‘den az çalışan firmaların zorunluluğu ortadan kalması sektörde bir ivme kazandırmıştır. Hizmetin daha verimli hale gelebilmesi için kanun kapsamında eğitimlerin verilmesi denetimlerin sıklaştırılması , belirli aralıklarla çeşitli konferanslar düzenlenmesi gerekmektedir. Osgb’lerin ilk yapması gereken doğru bir insan kaynakları oluşturmaktır. İş Güvenliği Uzmanları yeterliliklerine göre uygun alanlarda çalışmalıdır. Her uzman  görev yetki  ve sorumlulukların  bakanlığa karşı yükümlülüğünü yerine getirmelidir. Ancak denetim mekanizmasının eksikliğinin firmalar üzerinde negatif bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Yetkin bir denetim mekanizması tüm firmaların gelişimi açısından  önemlidir .Dezenformasyonun önüne geçilmeli doğru bir politika uygulanmalıdır.

Yorumlar (0)

Yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yaz