NEDEN İŞ GÜVENLİĞİ

NEDEN İŞ GÜVENLİĞİ


Ülkemiz iş kazalarında ILO verilerine göre Dünya da 3. Sırada, Avrupa’da ise 1. Sırada yer almaktadır.

Türkiye’de maden, inşaat, tersaneler ve diğer işyerlerinde tüm dünya ile birlikte gelişime gösterirken, iş güvenliği konusunda bu gelişme maalesef arka plan da kalmaktadır. Yapılması gereken gelişmiş ülkelerde olduğu gibi serbest bölge kurmak ve birçok stratejik hamleyle sermaye akışını artırıp çalışma ortamı ve şartlarının daha iyiye gitmesini sağlamaktır.

Hızlı gelişen bir düzen içerisinde düşük maliyet, kaliteli üretim ve yüksek verimlilik kriterleri şirketler için en önemli unsurlardır. Bu kriterler şirketlerin rekabet etmelerini ve varlıklarının devamlılığını sağlar.

Toplam kalitenin bir parçası olan iş sağlığı ve güvenliği ise şirketlerin vizyonunda onları ileriye taşıyacak en önemli parçasıdır.

 

Bu zincirin gücü o zincirin en zayıf halkasının gücüne eşittir.

İş kazalarında insan en önemli faktördür. Tehlikeli davranış-tehlikeli durum bir araya gelerek iş kazasını oluşturur. İnsan çalışma şartları yüzünden aşırı yükleme, uyumsuzluk ve eylemsizlik gibi etmenlerle kazaların nedeni olabilir. Burada sadece çalışan açısından değil işveren açısından da durumu değerlendirmek gerekir. Çalışma ortamını düzenlemek, kapasitesine göre insan çalıştırmak, yetkin ve işin ehli kişilerle çalışmak işveren yükümlüdür.

 

 

Yorumlar (0)

Yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yaz